Logo
scroll down

Kwestie związane z dostępem do wody postrzegamy przez pryzmat miejsca zamieszkania. Są tereny, gdzie dostęp do świeżej i czystej wody pitnej jest czymś oczywistym, ale są i takie miejsca, gdzie kryzys wodny jest zjawiskiem jak najbardziej realnym i wpływającym na dobrostan ludzi żyjących na mniej uprzywilejowanych terenach.

Co mówią dane na temat dostępu wody pitnej na świecie?

Fakt: Według Światowej Organizacji Zdrowia około 2.1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania, a ponad dwa razy więcej pozbawionych jest warunków sanitarnych. Oznacza to, że 1 na 3 osoby nie ma dostępu do wody pitnej, a 6 na 10 osób jest pozbawionych podstawowej infrastruktury sanitarnej.

Fakt: Według Światowej Organizacji Zasobów36 krajów na świecie zmaga się z deficytem wody.

W ramach badania Światowej Organizacji Zasobów oceniono zagrożenia związane z zasobami wodnymi w 180 krajach świata, przy czym pod uwagę wzięto: ilość wody odprowadzana każdego roku z rzek, potoków oraz innych wód powierzchniowych do użytku domowego, rolniczego i przemysłowego, częstotliwość powodzi i susz. Jak się nietrudno domyślić, w zakresie ograniczonego dostępu do wody przodują państwa azjatyckie i afrykańskie, choć w zestawieniu znalazło się także sporo wysp należących do Ameryki Północnej bądź Południowej.

Ten sam instytut badań przeanalizował tempo wyczerpywania się wód powierzchniowych w 167 krajach do 2040 roku. W wyniku analiz 33 z nich zostało wytypowanych jako narażone na ekstremalnie wysokie obciążenie zasobów wody, a co za tym idzie – jej skrajny deficyt. Co ciekawe, 14 z tych państw znajduje się na Bliskim Wschodzie, ale w prognozie pojawiają się także kraje europejskie: San Marino, Macedonia, Grecja czy Hiszpania (poniżej zestawienie państw). To pokazuje, że z jednej strony mówimy o deficycie wody w skali globalnej, ale ta skala makroekonomiczna coraz mocniej odbija się na państwach europejskich. To dowodzi, że zmiany klimatyczne są realnym problemem dotykającym nas w sposób coraz bardziej bezpośredni.

Fakt: Z brakiem wody mierzą się głównie państwa azjatyckie i afrykańskie, jednak jak się okazuje krajom europejskim (takim jak np. San Marino, Macedonia, Grecja i Hiszpania) w dłuższej perspektywie czasu również grozi skrajny deficyt wody.

Share: