Logo
scroll down

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów, którymi dysponuje nasza Planeta. Warto zatem zastanowić się nad tym, co my jako obywatele i obywatelki możemy zrobić, by w pozytywny sposób wpłynąć na zasoby wodne? Istnieje wiele organizacji, które zajmują się kwestiami dotyczącymi gospodarki wodnej, ale nasze drobne nawyki i codzienne działania także mają znaczenie. Poza tym woda jest nam potrzeba przede wszystkim do życia, a to wydaje się na tyle ważnym argumentem, by nie pozostać obojętnym.

Fakt: Polskie zasoby wodne per capita są trzykrotnie mniejsze w porównaniu z europejską średnią, co sprawia, że na 3/4 obszaru kraju pojawiają się okresowe deficyty wody, najczęściej w województwach wielkopolskim i mazowieckim.

Dlatego tak ważne stały się inwestycje prowadzone w polskich miastach i edukacja mieszkańców. Edukacja ekologiczna, zwłaszcza od najmłodszych lat, jest szczególnie ważna. Daje szansę na wykształcenie odpowiedzialnych nawyków na przyszłość, a najmłodsi swoją obywatelską postawą mogą zarazić innych dorosłych, sąsiadów, kolegów i koleżanki

Aby straty wody były jak najmniejsze, a mieszkańcy mogli stale korzystać z zaopatrzenia w czystą wodę, konieczne są inwestycje w infrastrukturę. Modernizacja sieci wodociągowej oraz jej monitoring umożliwiają lepsze gospodarowanie wodą, a co za tym idzie – realne oszczędności. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. To realna pomoc, dzięki której władze publiczne mogą podjąć działania, na które wcześniej ze względów finansowych nie mogły sobie pozwolić.

Znaczenie magazynowania wody

Gromadzenie i magazynowanie wody jest niezwykle ważne, zwłaszcza kiedy coraz częściej spotykamy się z okresami suszy bądź okresami powodzi. Tworzenie sztucznych zbiorników i zapór w celu gromadzenia wody nie wpływa korzystnie na ekosystem. Co zatem zrobić, by w odpowiedzialny sposób gromadzić wodę? Dobrym rozwiązaniem wydaje się budowa naturalistycznych zbiorników retencyjnych. Są to zbiorniki wypełnione wodą stojącą przez cały rok, które zatrzymują i oczyszczają wodę pochodzącą ze spływów powierzchniowych. Nieodłącznym elementem takich zbiorników są oczywiście rośliny wodne, które wspomagają proces filtracji

Fakt: Niemal 70% wody w Polsce jest pobierana z ujęć podziemnych, dlatego tak ważna jest retencja (magazynowanie) wód opadowych w miejscu, gdzie spadną.

Ogrody deszczowe to rodzaj budowli hydrotechnologicznej, w której zasadzone rośliny w gruncie lub w pojemniku – usuwają zanieczyszczenia z przepływającej przez nie wody deszczowej i tym samym zatrzymują wodę w danym miejscu. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody spływa z powierzchni nieprzepuszczalnych (chodniki, ulice, parkingi) do kanalizacji. Tym samym zwiększa się ilość wody w ekosystemie. Choć ogród deszczowy przypomina zwykły ogród, to sadzone są w nim szczególne rośliny tzw. hydrofitowe. Ich system korzeniowy lub kłącza przechwytują i zatrzymują zanieczyszczenia zawarte w wodzie spływającej z utwardzonych nawierzchni.

Jak możesz oszczędzać wodę?
- Zadbaj o szczelność sieci wodociągowej – napraw cieknące i nieszczelne urządzenia.
Zbieraj i wykorzystuj deszczówkę – dobrze sprawdza się do podlewania roślin.Rezygnuj z kąpieli w wannie – zastąp ją szybkim prysznicem.Zakręcaj kran podczas wykonywania podstawowych czynności – np. mycia zębów.Używając zmywarki/pralki – zadbaj o to, by zostały załadowane po brzegi.Wybieraj produkty, których producenci deklarują i realizują działania zmniejszające zużycie wody i wybieraj te o mniejszym śladzie wodnym.Sprawdzaj, jaką rybę kupujesz w sklepie i co zamawiasz w restauracji. Wybieraj ryby ze zrównoważonych połowów oraz posiadające certyfikaty. Warto pamiętać, że produkty rybne i owoce morza, które posiadają Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa (MSC) lub Certyfikat Odpowiedzialnej Hodowli (ASC) są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego

Share: