Logo
scroll down

Zastanawiałaś/eś się kiedyś nad tym, czym jest niewidzialny ślad wodny? I ile litrów wody potrzeba do tego, żeby wyprodukować np. tabliczkę czekolady, trampki czy kilogram wołowiny? I dlaczego to dla nas ważne? Jeśli nie, posłuchaj co mają do powiedzenia młodzi ludzie, którym zadaliśmy tego typu pytania!

W związku ze zmianami klimatu dostępność wody staje się coraz bardziej problematyczna. Dostęp do świeżej i czystej wody pitnej wydaje się nam – Polkom i Polakom – czymś oczywistym. Niestety dla tych, którzy żyją na mniej uprzywilejowanych terenach, oczywistym jest poważny kryzys wodny.

Czy aby na pewno dostęp do świeżej i czystej wody pitnej powinniśmy traktować w Polsce jako oczywistość? Otóż nie. Prawda jest taka, że Polska również jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody. Wpływa na to kilka czynników:

Zmiany klimatyczne: Może w pierwszym momencie wydaje Ci się, że żadne zmiany jeszcze nie zaszły, ale czy nie zgodzisz się, że jasne granice pomiędzy występowaniem 4 pór roku już się zatarły? Kojarzysz śnieg w kwietniu, dodatnie temperatury w grudniu, a zamiast częstych, ale niewielkich opadów – deszcze nagłe i potężne? To sprawia, że pomiędzy poszczególnymi ulewami występują okresy suszy, podczas których gleba wysycha. Suche podłoże nie jest w stanie przyjąć obfitych opadów, co sprawia, że woda zamiast wsiąkać w głąb kolejnych warstw gleby i zasilić wody gruntowe, spływa do rzek. To z kolei powoduje zagrożenie powodziami.

Przemysł energetyczny: Według raportu Greepeace, w Polsce najwięcej wody pochłania przemysł energetyczny. Elektrownie węglowe stanowią aż 70% poboru wody w kraju. Dla porównania, w Niemczech przemysł węglowy stanowi 18% całkowitego krajowego zapotrzebowania na wodę.

Relacja z sondy ulicznej dostępna na Instagramie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, pod linkiem: https://www.instagram.com/p/Cr-lsRTLe2m/

Zapraszamy również do śledzenia profilu Fundacji na Instagramie @kupujodpowiedzialnie

Share: